Forrás: IpariCégek.hu Riport
Hercsel Máté, a Robotcenter-RONIX Kft. mérnök üzletkötője a robotalkalmazási fejlesztéseikről tájékoztatott.
- Mivel foglalkozik a Robotcenter-RONIX Kft.?
Cégünk ipari robotok forgalmazásával és integrálásával foglalkozik, kiemelten a Mobile Industrial Robots (MiR) termékeivel.
- Melyek a főbb iparágak, az automatizálásaik fejlesztésénél?
Elsősorban gyártó üzemekkel, raktározással, szállítmányozással vagyunk kapcsolatban, de minden olyan szervezettel keressük a kapcsolatot, ahol belső logisztikai problémát robotok segítségével lehetne megoldani, legyen az akár kórház vagy autó javító üzem.
- Milyen robotgyártók termékeit forgalmazzák?
Disztribútorai vagyunk a TOSHIBA és a MiR robotgyártóknak, de számos más robotot is tudunk integrálni.
- Mi alapján történik a robot kiválasztása?
A vevő igényei mindig a mérvadóak. Felmérjük a problémát, amit meg kellene oldani, számba vesszük a lehetőségeket és a megrendelővel együtt dolgozva meghatározunk egy rendszert, ami hatékonyabbá teheti az ő működését.
- Milyen robotalkalmazásokkal foglalkoznak?
A két legelterjedtebb robotos alkalmazás, amivel foglalkozunk, az a belső anyagmozgatás szállítórobottal és gépek kiszolgálása robotkarral.
- Több ipari kiállításon is láthattuk standjukon az önállóan közlekedő MIR, Mobile Industrial Robots önjáró robotokat. Ezeket a robotokat hol gyártják, melyek az előnyeik?
Ez egy dán fejlesztésű-gyártású robot, aminek nagy előnyei a könnyű és gyors integrálhatóság, egyszerű kezelhetőség és a gyors megtérülés.
- Milyen távolságra, milyen munkákra alkalmasak a MIR robotok? Egy 8 órás műszak alatt mekkora utat tudnak megtenni a munkavégzésük során?
Robottól és applikációtól függ, hogy mennyi utat tesz meg egy robot munkája során. Egy budapesti telepítésünkön kettő MiR200-as robot tevékenykedik folyamatos üzemben. Ott 13 kilómétert tesz meg 24 óra alatt egy robot. Korábban munkatársak biciklivel oldották meg azt a feladatot, amit most a robotok végeznek, így az operátorok nagyobb hozzáadott értékű munkát végezhetnek.
- A gyártás utáni csomagolás, logisztikai kiszolgálás terén mennyire elterjedtek és milyen folyamatokban hasznosíthatók a robotok?
Azt mondhatjuk, szinte minden gyártási, csomagolási, belső szállítási folyamatra van robotos megoldás. A kérdés mindig az, milyen gyorsan térül meg a beruházás. A robotizálás most kezd nagyobb teret nyerni, mind tőlünk nyugatra, mind nálunk. Nagy előrelépésre, a szállítórobotok gyors elterjedésére számítunk hazánkban a közeljövőben.
- Milyen fejlesztési céljaik, terveik vannak?
A robotokat hardveresen és szoftveresen is integrálni kell egy rendszerbe. Ahhoz, hogy egy tömeg gyártott, standard robotot összekapcsoljunk egy gyártósorral, raktárral, a robothoz speciális felépítmény, megfogó, stb kell. Ugyanakkor egyre nagyobb elvárás, hogy a robot kommunikáljon az adott területen a gyártást felügyelő irányítási rendszerrel, raktár szoftverrel. Mi ezen hardvereket, szoftvereket is fejlesztjük a robotokhoz.
* Minden IpariCégek.hu Riport saját készítésű, minden jogot fenntartunk!