Forrás: FleishmanHillard Kft., PlanRadar Sajtóközlemény
Az építőipari beruházások sikerét számos veszély fenyegeti. Pénzhiány, munkaerőhiány, megbízhatatlan, gyengén teljesítő alvállalkozók, gyakori, követhetetlen tervmódosítások, szállítási nehézségek, határidők csúszása. Az igazán nagy baj azonban akkor üt be, ha elvesznek
a projektek megvalósításához nélkülözhetetlen adatok, és a résztvevőknek újból fel kell mérniük, hogy honnan indultak, hol tartanak és hogyan jutnak el az átadásig. A létesítménygazdálkodásban, ingatlanprojektekben, valamint az építőiparban is használatos digitális dokumentáció, kommunikáció és jelentéskészítő vezető platformját Magyarországon is forgalmazó PlanRadar tanulmánya azt mutatja be, hogy a folyamatok digitalizációja hogyan segít megelőzni az adatvesztéssel járó káoszt.
Az információ ugyanolyan érték az építőiparban, mint a szakemberek, az alapanyagok és a gépek. Az ágazatra világszerte jellemzőek a csúszások, nemzetközi kutatások szerint a projektek 90 százaléka nem zárul le az eredetileg tervezett határidőre, aminek leggyakoribb oka a rossz kommunikáció, a nem megfelelő információáramlás. A probléma súlyát jól mutatja, hogy óriási, már-már felfoghatatlan összegekről van szó. A PlanRadar az Autodesk és az FMI becslésére* hivatkozva azt írja, hogy a globális építőipar megfelelő adatkezelési stratégiával 2020-ban 1,85 billió dollárt(!) takaríthatott volna meg, másképp fogalmazva, az ágazatot ekkora veszteség érte egy év alatt az információvesztés, a megbízhatatlan adatáramlás miatt.
Az adatvesztés okai
Az építőiparban a rossz kommunikáció több, egymással összefüggő tényező eredménye: a csapattagok közötti nyelvi és kulturális különbségek, az információcsere egységes csatornáinak hiánya, az adatok késedelmes továbbítása, feldolgozása, ami végeredményben költségnövekedéshez, csúszáshoz vezet. Az adatvesztés ráadásul gyakran rejtve marad, különösen akkor, ha a projektek résztvevői elavult, papíralapú módszereket használnak. Az űrlapok gyakran hiányosak, a kézírás olvashatatlan, a papír könnyen elveszhet, megsérülhet. Az információk késve vagy egyáltalán nem jutnak el a döntéshozókhoz.
A megoldás
A dokumentumkezelésre, jelentéstételre és adatelemzésre szolgáló korszerű digitális megoldások használatával az építőipari vállalatok jelentősen csökkenthetik az információvesztés kockázatát. Ezek az eszközök lehetővé teszik az adatok egy helyen történő tárolását, rendszerezését, feldolgozását, valós időben biztosítják a beruházások előrehaladásának valós idejű nyomon követését, ellenőrzését valamennyi érintettnek.
,,A dokumentumkezelésre, jelentéstételre és adatelemzésre szolgáló korszerű digitális megoldások használatával az építőipari vállalatok jelentősen csökkenthetik az információvesztés kockázatát. Ezek az eszközök lehetővé teszik az adatok egy helyen történő tárolását, rendszerezését, feldolgozását. Valós időben biztosítják a beruházások előrehaladásának valós idejű nyomon követését, ellenőrzését valamennyi érintettnek.’’
– foglalta össze a digitalizáció legfontosabb előnyeit Borbély Csaba, a PlanRadar magyarországi szóvivője.
* https://www.autodesk.com/blogs/construction/autodesk-fmi-study-global-construction-industry-data-strategies/
A PlanRadar egy díjnyertes digitális SaaS platform az építési, létesítménygazdálkodási és ingatlanprojektek dokumentációjához, kommunikációjához és jelentéskészítéséhez. Világszerte használják, jelenleg több mint 75 piacon. A PlanRadar egy könnyen használható digitális platformon keresztül racionalizálja a napi folyamatokat és a kommunikációt, ami összekapcsolja a beruházások összes szereplőjét, és valós idejű hozzáférést biztosít az értékes projektadatokhoz. A PlanRadar lehetővé teszi az ügyfelek számára a hatékonyabb munkavégzést, a minőség javítását és a projektek teljes átláthatóságát. A platform az épületek teljes életciklusán átívelően teremt hozzáadott értéket a projektek résztvevői számára, a vállalkozóktól és mérnököktől kezdve az ingatlankezelőkön át a tulajdonosokig, rugalmasan alkalmazkodik minden vállalati mérethez és folyamathoz. Ma már több mint 170.000 szakember használja a PlanRadart a problémák nyomon követésére, összekapcsolására és megoldására a helyszínen és azon kívül. A PlanRadar jelenleg több mint 25 nyelven érhető el, és minden iOS, Windows és Android eszközön használható. A PlanRadar székhelye Bécsben, Ausztriában található, a cég 13 irodával rendelkezik szerte a világon.
kapcsolat: info@planradar.com
weboldal: www.planradar.com