Forrás: Momentum Communications Kft., ABB Sajtóközlemény
• Az IEA*1 szerint az összkibocsátásnak 2050-ig legalább 50%-kal kell csökkennie az éghajlati célok eléréséhez.
• Öt nehézipari ágazat felelős az üvegházhatású gázok globális kibocsátásának közel egyharmadáért, de ezek adják a globális GDP több mint 25%-át*2.
• A jelentés bemutatja az energiahatékonyság és az elektrifikáció könnyen elérhető megoldásait, valamint áttekintést nyújt a további kibocsátáscsökkentés szempontjából kulcsfontosságú új technológiákról.
• A szén-dioxid-leválasztás, -hasznosítás és -tárolás (carbon capture utilization and storage [CCUS]), valamint az alacsony szén-dioxid kibocsátású hidrogéntechnológiák kulcsfontosságúak az alacsony karbonlábnyomú jövő kialakításában.
Ahogy a világ egyre gyorsabban halad az alacsony szén-dioxid-kibocsátású jövő felé, úgy egyre nagyobb nyomás nehezedik a nehéziparra, hogy dekarbonizálja működését. Az ABB Motion és a Fraunhofer IP közös jelentése betekintést nyújt az öt, nehezen dekarbonizálható ágazat (vas- és acélgyártás, cementgyártás, vegyipar, bányászat, olaj- és gázipar) kibocsátáscsökkentési trendjeibe, és gyakorlati, rövid és hosszú távú megoldásokat javasol az ipari dekarbonizálás összetett problémakörével szembesülő vállalkozások számára.
Az ipari ágazat jelenleg a világ összes üvegházhatású gáz kibocsátásának mintegy 29%-áért felelős. Soha nem volt még ennyire sürgető, hogy ezek a nehezen dekarbonizálható iparágak fenntarthatóbb gyakorlatokat folytassanak, például alternatív üzemanyagokat használjanak.
A kibocsátáscsökkentés gyakorlati útjai már rendelkezésre állnak, amiben az energiahatékonyság és az elektrifikáció kulcsszerepet játszik. Egy másik jelentős lehetőség a villamos hajtásokban és motorokban rejlik – jelenleg a világ ipari motorjainak mindössze 23%-a*3 van hajtással felszerelve. Pedig, ha a hajtást egy meglévő motorral kombinálják olyan alkalmazásokban, mint a szivattyúk, ventilátorok vagy kompresszorok, a hajtás általában akár 25%-kal is csökkentheti az energiafogyasztást.
Chris Poynter, az ABB Hajtások üzletágához tartozó System Drives divíziójának vezetője elmondta: „Az ABB és a Fraunhofer jelentése azt mutatja, hogy a nettó nulla kibocsátáshoz vezető út többet jelent egy környezetvédelmi célnál – ez stratégiai üzleti lehetőséget is magában rejt. Az ipari dekarbonizáció elősegíti a hatékonyságot, csökkenti a költségeket, és a vállalatokat a fenntartható innováció terén is az élvonalban tartja. Az elektrifikáció, az energiahatékony motorok és hajtások, valamint az alternatív technológiák bevezetésével az iparágak csökkenthetik a kibocsátást, miközben erősíthetik a működésük versenyképességét. A jelentések megállapításaival elősegítjük, hogy az iparágak javíthassák teljesítményüket – hatékonyabbá és tisztábbakká válhassanak.”
Dr. Markus Kröll, a Fraunhofer IPA körforgásos gazdaságra és karbonsemleges termelésre szakosodott divíziójának vezetője hozzátette: „Elemzésünk meghatározza a legnagyobb károsanyag-kibocsátású folyamatokat az egyes ipari ágazatokon belül, majd kiemeli azokat a technológiákat, amelyek csökkenthetik ezek károsanyag-kibocsátását. Különösen a kulcsfontosságú megoldásokra összpontosít: a technológiai fűtési folyamatok villamosítására, a szén-dioxid-leválasztásra és a hidrogénre. A szén-dioxid-mentesítésre nincs csodafegyver, de vannak könnyen elérhető megoldások. Ez a jelentés megkönnyíti az cégvezetők számára a célhoz vezető legjobb út kiválasztását.”
A jelentésben említett ipari ágazatok körében, a cégvezetők számára kiemeltünk célzott innovációval végrehajtható, kibocsátást csökkentő lépéseket, amelyek egyben csökkentik a teljes tulajdonlási költségeket is.
Az olaj- és gázipar fokozza a szivárgások csökkentésére és a folyamatok villamosítására irányuló erőfeszítéseit – ezek a kulcsfontosságú intézkedések jelentős előrelépést jelentenek a szén-dioxid-mentesítés irányába. Ennek eredményeképpen csökken az üzemanyag-fogyasztás, ami az égetésből származó alacsonyabb károsanyag-kibocsátáshoz vezet. Az ágazat olyan alternatív üzemanyagokat is vizsgál, mint a hidrogén. Hasonlóképpen, a vas- és acélipar is olyan technológiákat alkalmaz, mint például a közvetlen redukciós vasgyártás és az elektromos ívkemencék, amelyek a hagyományos termelési módszerekhez képest alacsonyabb kibocsátású alternatívákat kínálnak. A vegyiparban az alacsony hőmérsékletű alkalmazások, például a hőszivattyúk használata lehetőséget kínál a hatékonyság növelésére és a kibocsátás csökkentésére. Az elektrifikáció a bányászat és a cementipar szén-dioxid-mentesítésében is lehetőség kínál. E két iparágban a berendezések széles skáláját lehet villamosítani - beleértve az összes új és régi bányászati teherautót, szállítójárművet, szállítószalagot, aprítógépet, zúzóművet és szivattyút.
Az ABB és a Fraunhofer közös jelentése rámutat arra, hogy az ipar dekarbonizálásához vezető út összetett, de már ma is léteznek megvalósítható megoldások. Az elektrifikáció, az energiahatékony technológiák és az alternatív tüzelőanyagok alkalmazásával az iparágak csökkenthetik a kibocsátást, miközben növelhetik a hatékonyságot és a versenyképességet. A jelentésből feltáruló meglátások és felismerések világos útitervet nyújtanak a vállalkozások számára a fenntartható átállás elősegítéséhez és az alacsony szén-dioxid-kibocsátású jövő előmozdításához.
A teljes tanulmány itt olvasható el:
https://new.abb.com/about/our-businesses/motion/decarbonize-your-processes-with-abb.
Lábjegyzet:
*1 Nemzetközi Energiaügynökség, 2020.
*2 Világbank (World Bank) adatközlési licence: CC BY-4.0
*3 A Párizsi Megállapodás megvalósítása. A nagy hatékonyságú motorok és hajtások létfontosságú szerepe az energiafogyasztás csökkentésében (Achieving the Paris Agreement. The vital role of high- efficiency motors and drives in reducing energy consumption.)
Az ABB Hajtások üzletága globális piacvezető a motorok és hajtások terén, termékeivel és megoldásaival elősegíti a termelékenyebb és fenntarthatóbb jövőt szolgáló energetikai átállás felgyorsítását. Innovációinkkal és a technológia határainak kitolásával a vevőink, az iparágak és a társadalmak számára is lehetővé tesszük az alacsony szén-dioxid-kibocsátású jövő megvalósítását. A digitalizálással támogatott hajtásaink, motorjaink és a szolgáltatásaink segítségével ügyfeleink és partnereink jobb teljesítményt érhetnek el, javíthatják a biztonságot és a megbízhatóságot. Optimális hajtás- és motormegoldásokat tudunk kínálni az alkalmazások széles körében, minden ipari szegmensben, amelyek segítségével az ipari vállalatok túlszárnyalhatják eddigi teljesítményüket, működésüket hatékonyabbá és környezetbarátabbá tehetik. Globális jelenlétünknek köszönhetően a világ minden pontján elérhetőek vagyunk, így ügyfeleink igényeit gyorsan ki tudjuk elégíteni. A villamos hajtásláncok terén szerzett több mint 140 évnyi tapasztaltra építve a 100 országban több mint 23.000 főt foglalkoztató üzletágunk folyamatosan fejleszti szakmai ismereteit, és töretlenül fejlődik. go.abb/motion
Az ABB technológiai vezető szerepet tölt be az energetika és az automatizálás területén, egy fenntarthatóbb és erőforrás-hatékonyabb jövő kialakítását segíti elő. Mérnöki és digitalizációs szakértelmének összekapcsolásával az ABB segít az iparágaknak abban, hogy nagy teljesítményt érjenek el, miközben hatékonyabbá, termelékenyebbé és fenntarthatóbbá válnak, és így túlszárnyalják korábbi termelési eredményeiket. Az ABB-nél ezt "Engineered to Outrun"-nak nevezzük. A vállalat több mint 140 éves múltra tekint vissza, és világszerte több mint 110.000 alkalmazottat foglalkoztat. Az ABB részvényeit a SIX Swiss Exchange (ABBN) és a Nasdaq Stockholm (ABB) tőzsdén jegyzik. www.abb.com
Magyarországi vállalata, az ABB Kft. 1991-ben alakult és azóta az egyik vezető szállítóként van jelen a hazai közmű, gyógyszer- és élelmiszeripari, valamint energetikai szektorokban.
ABB weboldal: http://new.abb.com/hu
Facebook oldal: https://www.facebook.com/ABBMagyarorszag
Instagram: abb_magyarorszag/
YouTube: https://www.youtube.com/ABBMagyarorszag
www.abb.hu